sobota 25. října 2014

Federální lízátko

Ve středu mě potkala velká sláva a to být dekorován státní cenou za náš technologický projekt vybraný mezi čtyři letošní nejlepší výsledky Agentury. Celá ta paráda se chystala už nějakou dobu, hlavně k radosti firmy jež zkonstruovala šikovné vlhkostní a teplotní čidlo a dvě výzkumné organizace jsme ho testovali a kalibrovali minulá tři léta.
Dva dny předem mi píše dávná spolužačka Lucka, která u Agentury po mateřské začla pracovat, že na tu slávu taky jde a nemá nic na sebe. Chlácholím jí tím, že budu mít oblek vybraný bejvalkou, vlastně krom zimní bundy jediné hmatatelné, co mi zůstalo i po tolika letech.
Odpoledne volá udýchaný šéf firmy Tomáš, cestou z agenturní tiskovky, že nás potřebují na place o hodinu dříve, jelikož se bude nacvičovat nástup převzetí. Vlastně ve škole už tak nějak odpoledne bloumám a dřívější výlet mi vyhovuje. Venku prší a na saku mám jen šusťákovku. Celá ta sláva se koná v nové budově Národního muzea, kdo nevíte, která to je, je to bývalé Federální shromáždění u Magistrály. Dojíždím na místo Áčkem a slyším tam hlášení, že linka C je mimo provoz. Tou mají přijet oba další dekoranti Tomáš a Jan. Ladíme dojezd po telefonu, zatímco já posedávám v muzeální kafírně.
Sekurita nás vyhání kolem dokola, k hlavnímu vchodu do burzovního a sněmovního paláce a tam nás přebírá vyštafírovaná paní Lenka, vyšší šajba z Agentury s velmi milým profesionálním projevem. U šatny chvíli bloumáme, zatímco kolem projde zástup anticky vyhlížejících ztepilých červeně oděných hostesek a rozdávají se jednohubky. Dostane se do mne takový poťouchle údivný pocit, že tu fakt půjde o hodně velkolepou akci a přemýšlím, kolik projektů by za tohleto luxusní pouštění žilou, bylo. Je to jasné, skutečně ta paráda bude v hlavní sále bývalé Sněmovny Lidu a Sněmovny Národů a taky národních rad české a slovenské. Ve foyer ještě probíhá menší diskuze o našem výsledku, na jedné straně ocenění, na druhé pokuta za patent navíc, iniciativu je nutné po zásluze potrestat 63 podpisy na finančáku s pokutou. Setkává se tu spirální oranžová úspěšné firmy s pravidlovou státní modrou, která nezná bratra a jako spravedlnost je slepá, kdy pravá ruka systému ukazuje palec nahoru a ta levá dolů, dnes jsme tu v pravé energii, ale ještě s papírama dobojováno není. (Kdo ty barvy nechytá, asi většina, koukněte se na teorii spirální dynamiky, a nemyslím tu fyzioterapii). Dostáváme místenky do hlasovacího sálu. Tam nás přebírá protokolář a konferenciér – tím je českotelevizní horizontální moderátor Daniel. Čiší z něj mládí, pružnost, chytrost, pohotovost a profesionalita, radost pohledět. Ladí se mikrofony, pozice kde budeme stát, kdo co řekne. Naštěstí budu dělat jen křoví a dostanu diplom a kytku, zůstávám v klidu a navnímávám. Večer pomalu začíná, přichází i politická reprezentace. Tu paní nějak znám, listuju v pamětním archivu a propojuju si, že je to lehce posmívaná senátorka Alena, co aktuálně prohrála s tou Čubou. A taky premiér Bohuslav, šéf rady pro výzkum Pavel a další sněmovní potentáti. Přijdou mi tak trochu jako odrostlí kluci.
Daniel za laserové show promítající logo Agentury na sněmovní mramor rozjíždí večer ve velkém stylu a zve si paní Rut, aktuálně v roli šéfky Agentury. Ta v červených šatech vypádá trochu uvolněně, přemýšlím, jestli ještě stihla květinové děti, protože je milá a nevázaná, jako hostitelka nás vítá. Vlastně první nás vítal ředitel muzea, takový mladší bodrý bumbrdlíček jako předskokan velkého světa malostransko-klárovského. Daniel si pak zve Sobotku na pódium. Ten si vykračuje lehce sportovním krokem a cosi politického povídá o koordinaci výzkumu. Poté i Bělobrádek dostává lehce pod žebra, jestli měl rád v dětství encyklopedie a na závěr Alenka, jaký technologický výdobytek má nejradši. Docela mě potěšilo, že zmínila myčku na nádobí, tu taky považuju v kuchyni za to nejlepší, co mám. Vzpomínám na Eugena a facebook, jak jí tam griloval a říkám si, že není možné, že tuhle reprezentaci mám tady z páté řady, pod vypnutou federální hlasovací tabulí, před sebou, jako na dlani.
Prvním bodem itineráře je kultura v podání klavíristky a violisty. Ona krátce střižená blondýna, on rozevlátý umělec s hárem. Procítěně hrají nějakou modernu a když ztichnou, obecenstvo tleská. Prosimvás, má to čtyři věty a teď bude Mazurka, mezi větama se netleská, hlásí davu napruženě ten umělec a dává se do další práce až se mu žíně trhaj o struny a on je vehementně rve z úchytu smyčce.
Dalším bodem programu je volná až psychedelická prezentace studentů designu UJEPurkyně z Ústí na leitmotivy čtyř oceněných projektů. Sotva poznávám letecké mapy, akvatrialové kruhy zavlažovacích systémů a na závěr našeho dílečku i výbuch zelených lístečků symbolizující náš produkt.
A pak nastává zlatý hřeb večera, dekorování nás úspěšných. Začíná projekt o pesticidech, profesorovi to ujede a děkuje jiné Agentuře, což se přejde jakoby nic. Cenou jsou skleněné moderní originály vyrobené u Mosera na design Lukáše Jabůrka, moc pěkné a asi taky pekelně drahé. Autor je taky přítomen dredy stočené do spirálky s konečky obarvenými na modro do vrtule, vypadá trošku jako indián chystající se na rituál tance kolem ohně, ale oblek má leskle padnoucí.
Mám slavnostní blazeovaný pocit, že nikdo netuší, že pro dalšího Oskara si jde náš tým, o dvě řady dál zmerčím naší paní děkanku, protokol byl vybírán pečlivě, ostatně celá sněmovna je zaplněna nějakými lidmi krom dekorovaných a politiků.
Běží video o produktu naší kooperující firmy, které je vyvedeno dost efektně, jen paní redaktorka mohla Tomášovi srovnat límeček u trička, možná je to i záměr, aby vše nebylo tak uhlazené a ukázala se skupina šikovných mladých mužů, co vyrobili hezkou a užitečnou věc. Vypadá to jako zelená dýka s bílou rukojetí, která modře bliká. Tak se na to asi dívají myslivci, kteří nám před vánocema jeden kus na Jizerkách ukradli znudění čekáním na jeleny na nedalekém posedu. Ta zelená část je elektromagnetický okruh na měření vlhkosti a černé tečky jsou teploměry, v mejdlíčku uprostřed je záznamová jednotka a v rukojeti dýky jsou baterky na deset let dopředu. Nepřehlédnutelný reprezentant postmoderní žlutěspirální technologie. Zapínám si sako a jako třetí vyvolaný docent stoupám na pědestál federálu s červeným kobercem. Jsem celkem v klidu, ale přeci jen srdce se neubrání a buší. Kdy se vám to stane, že vám a to zcela upřímně a s neskrývaným obdivem třese rukou místopředsedkyně Senátu v maminkovské energii a za ní předseda Akademie věd na prknech co znamenají socialismus. Život je jako bomboniéra, nikdy nevíš co vytáhneš, prochází mi hlavou Forrestova věta. Posmíval si se senátorce Aleně na facebooku, tak ti ji Kosmír naservíroval až přímo do tvé aurální bubliny, aby sis udělal osobnostní korekci, běží mi tak v pozadí. Tomáš přebírá skleněnou maketu čidla jako cenu a k tomu jakož i my ostatní i zarámovaný diplom za nejužitečnější praktické řešení roku. Další gratulant přidává nádherný pugét žlutých růží v červené látce. Stojíme tam tak a fotíme se, místopředsedkyně Alena se na mne mile tlačí zleva, aby se vešla do hledáčku. Tomáš do mikrofonu děkuje, tedy z kapsy pro pobavení publika vytahuje opravdové čidlo a porovnává s uměleckým sklem. Lízátko, jinak svému výrobku neřekne, dokonce je tento kousek tak populární, že i Google se nechal inspirovat pro svůj nový operační level five u Androidu se jménem Lollipop. Sleduji jak se sál chechtá, ponejvíc květinová Rut. Sedám si zpět s tou cenou a vnímám další oceněné. Mám slavnostní až grandiozní pocit uvnitř, mísící se se smutkem, že nikdo z mých blízkých tu mou pýchu nevidí a taky že neexistuje ta, které bych nejradši dal ten pugét. A taky že pomalu vnitřně opouštím zmáknutou hydrologii vydávajíc se na neznámou a nestudovanou cestu psychologie. Cena jako znamení konce, nikoliv dalšího očekávaného úspěchu. Dalšími oceněnými jsou cesna na elektrický pohon a hydraulické systémy s rekuperací energie. Vlastně veškerá řešení mají zelený a postmoderní nádech, to se výběrčím cen opravdu povedlo, možná to i někdo trošku zrežíroval, minimálně někdo Zeshora.
Následuje další kulturní vložka, pražský pěvecký sbor zpívá nějaké tklivé ruské písně, nevím jestli je to nějaká podprahovka o tom, kdo bude udělovat ceny za rok. Na závěr přejdou do latiny a oficiální večer končí. Rut zve na raut.
Venku se to už hemží frontama na roládu, guláš a řízečky. I dortíky s jahodama v čokoládě a ostružinama vypadají schopně. Setkávám se tam s Luckou a povídám jí o pugétu. Šeptá mi stranou: Tu kytku dej mně, už jsem leta žádnou nedostala! Tak budu i původcem lehkého mezimanželského pábení. Dávám si s Luckou rosé a taky hromadu jídla a probíráme zas tu naší pokutu, přidá se i Tomáš s matematickou kravatou a ve své pravdivé a neúprosně šachistické logice nechápe, že mu Agentura během partie udělala rošádu s králem na Ch12 s bruselským výkladem tohoto tahu. Vzpomíná se taky jak jsem byl stejně nespravedlnost potírajícně rozpálený doběla na oponentním řízení, které nás vůbec nepochopilo. Ale pochopili a ocenili nás aspoň ti z druhé větve Agentury. Další část večera se vine spíše psychologicky, s Luckou kašleme na téma technologie a pod velkoplošnou obrazovkou, kde běží dokola technologie baleného mlíka do lahví, jak z továrny Tricatel, probíráme osudy naší třídy i nás dvou, myšleno nezávisle. Končíme talířkem vysokokalorických kokosověkakaových koulí evokujících blížící se vánoce. Lucka si v šatně navlíká pumy k obleku a baťůžek, za nevěřícího se divení okolostojících snobů. V metru se loučíme. Ta látka na pugétu se bude Roxance líbit.
Na druhé ráno navštěvuji paní děkanku a předávám jí cenu k vyvěšení, je totiž adresována fakultě. A nebude vám to líto, že to bude viset tady u nás?, ptá se. Říkám nebude. No je to pěkná cena, jsem ráda, že jsme tam měli zastoupení, říká. Žiju pro míň jen z dobrého pocitu, vše jsem rozdal, jen to uvnitř zůstává.


Martin Šanda 25.10.14

Žádné komentáře:

Okomentovat